Instrainarea bunului imobil

22 january 2020 123

Buna ziua! Intentionez sa vand apartamentul care imi apartine cu drept de proprietate, dar cumparatorul nu are suma de bani suficienta pentru incheierea tranzactiei. Propune sa imi dea 1/3 din suma, iar restul, printr-un act intocmit intre noi la notar, sa mi-l dea dupa incheierea contractului de ipoteca cu banca. Exista riscul sa fiu trasa pe sfoara? Exista vreo garantie ca banca va oferi dupa aceasta ipoteca, sau poate gasi vreun motiv de refuz? Mi-i cam frica si rog sa ma ajutati. Multumesc!

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Bună ziua Cristina,

Ar fi bine de specificat toate aceste detalii în contractul de vînzare-cumpărare. De inclus clauza de transmitere a dreptului de proprietate sub condiție (de plată a sumei integrale).

La fel, există anumite riscuri cu privire la contractul de ipotecă. Cum va fi încheiat contractul, sub ce condiții și... mai detaliat cum va figura imobilul respectiv. Or, odată ce Dvs rămîneți proprietar al imobilului până la achitarea integrală a sumei, Dvs. o să figurați ca debitori gajist în contractul de ipotecă.

22 january 2020
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Ar fi bine sa stabiliti un termen de achitare a pretului, in loc sa stabiliti “dupa incheierea contractului de ipoteca”.
Totodata, o alternativa ar fi ca vinzarea cumpararea si ipoteca sa se incheie simultan la notar. Bancile practica asa ceva.
Daca aveti nevoie de asistenta la incheierea contractului,... mai detaliat puteti sa ma contactati la adresa de email: office.potirniche@yahoo.com

25 january 2020