Litigiu de muncă

27 december 2019 25

O salariată nu își îndeplinea corespunzător atribuțiile de serviciu. Acum ea dorește să se elibereze, dar tot ce făcea era în dauna companiei, adică lucrul l-a făcut necorespunzător. La concediere solicită achitarea salariului și concedialele. În baza carei legi pot să nu-i achit salariu pentru că nu a făcut bine munca?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Sancțiunea financiară este interzisă, cu condiția că nu e vorba de compensarea unui prejudiciu material cauzat angajatorului.
Plus la toate, constatarea unor încălcării nu urmează a fi efectuată acu cînd ultima dorește să se elibereze, ci urma să fie efectuată constatarea in momentul încălcării, acum cum probați careva reguli?
Actual, reținerea unor... mai detaliat plăți, pot fi sancționat prin intermediul inspectoratul muncii cît și instanței de judecată, cu calcularea de penalități.

Art 206 cod muncii
(3) Se interzice aplicarea amenzilor şi altor sancţiuni pecuniare pentru încălcarea disciplinei de muncă.
(4) Pentru aceeaşi abatere disciplinară nu se poate aplica decît o singură sancţiune.
(5) La aplicarea sancţiunii disciplinare, angajatorul trebuie să ţină cont de gravitatea abaterii disciplinare comise şi de alte circumstanţe obiective.

27 december 2019