Ma aflu in concediu de îngrijire cu al treilea copil și sunt însărcinată cu al patrulea

10 november 2019 325

Buna ziua. Sunt angajata oficial intr-o companie. La moment ma aflu in concediu de îngrijire cu al 3-lea copil, care are 2 ani și 7 luni și sint însărcinată cu al 4-lea. Cand primul copil avea 2 ani și 9 luni am revenit la lucru, deja fiind însărcinată cu al doilea și am reușit sa lucrez 4 luni si jumatate. Fiind in concediu de îngrijire cu al doilea copil (el avea atunci 1 an și 4 luni), am anunțat resursele umane ca sunt in așteptarea celui de-al treilea copil, fără sa mai revin la lucru. Acum sunt însărcinată cu al patrulea copil, al treilea avind 2 ani și 7 luni. Mi se va păstra locul de munca după al patrulea concediu de îngrijire? Voi putea beneficia de indemnizație prenatala și lunară?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Legea nu limiteaza si nu conditioneaza numarul de copii, de acordarea dreptului la indemnizatii de maternitate.
Deci, veti beneficia de indemnizatie pentru cresterea fiecarui copil, inclusiv de indemnizatie de maternitate (pre-, post-), care se va achita impreuna cu indemnizatia actuala de crestere a copilului.
Angajatorul nu va avea... mai detaliat temei de incetare a contractului de munca.

11 november 2019