Mă aflu peste hotare, am o datorie și vreau să revin în Republica Moldova pentru o perioadă scurtă

09 february 2023 236

Bună ziua. Am luat un credit pentru a cumpăra 2 telefoane și nu l-am rambursat la timp. Creditorul a desfăcut contractul, a cerut să achit toată întreaga datorie (48.000 lei), după care m-a acționat în judecată. În prezent mă aflu peste hotare. Vreau să revin în Republica Moldova în curând, dar nu pot achita datoria. E posibil să plec din nou în Europa și să achit datoria în decurs de 3 luni?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Gabriela.
Desigur puteţi veni şi pleca din Moldova.
Verificaţi doar la ce etapă se află examinarea cazului dumneavoastră în judecată.
Negociaţi cu creditorul eşalonarea plăţilor.
Dacă deja există o hotărîre şi titlu a ajuns la executor, verificaţi dacă executorul nu a solicitat aplicarea interdicţiei de a părăsi ţara.
Pentru a verifica dacă aveţi... mai detaliat iterdicţia de a părăsi ţara urmaţi paşii expuşi întrun răspuns la o întrebare similară
https://yavo.md/rom/raspunsuri/v/credite-neachitate-386

09 february 2023