Nu am semnat procesul-verbal

16 october 2022 39

Buna ziua, Politia mi-a intocmit un proces-verbal pentru o presupusa depasire a limitei de viteza, dar nu m-au convins ca am incalcat si, prin urmare, nu am semnat procesul-verbal. Eu am resedinta in alta tara, dar sunt si cetatean al RM. Agentul mi-a cerut sa ii dau o adresa din RM. El ulterior a accesat baza lor de date si a gasit o adresa veche unde am locuit candva. Ce mi se poate intampla in asa caz? Multumesc anticipat.

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Buna Dmitrii, procesul verbal o să se ducă pe adresa găsită de agentul constator, dacă e așa, procesul verbal nu are nici-o valoare.

17 october 2022
Mihail Lavric
  • Advocate trainee

Bună, sunt și cazuri când procesul-verbal este trimis la executare chiar dacă nu a fost adus la cunoștință contravenientului (chiar dacă nu este corect) dar asemenea cazuri există.
Respectiv, vă sugerez să nu negați această situație și să identificați de la poliție procesul-verbal, adică să adresați fizic o cerere scrisă către... mai detaliat INSP, fie prin intermediul poștei electronice ca să evitați un disconfort în viitor.

18 october 2022