Numere straine

13 august 2022 259

Buna ziua. Daca automobilul cu numere straine depaseste termenul de 180 de zile pe an de aflare pe teritoriul Republicii Moldova, acel automobil nu mai poate intra in tara? Multumesc.

Jurist comments 1

Mihail Lavric
  • Advocate trainee

Bună, de fapt problema nu e în automobil, ci în persoana care îl conduce. Puteți depăși termenul de 180 de zile pe teritoriu RM cu un automobil dacă dispuneți de un act de identitate străin, permis emis în același stat și automobilul se află în proprietatea sau posesia conducătorului (procură,... mai detaliat comodat).

08 september 2022