Obligarea chiriașilor fara contract de locațiune sa achite facturile comunale restante

01 march 2020 130

Cum se poate de determinat pe cale legala chiriași să achite comunalele restante? Nu am încheiat contract de locațiune.

Jurist comments 1

Nicolae Ilco (Calin)
  • Paralegal
  • Other violations

Salutare

Conform art. 1252, Codul Civil:

Articolul 1252. Forma contractului de locațiune
Contractul de locațiune a unui bun imobil trebuie să fie întocmit în scris.

Articolul 322, Codul Civil prevede:

Articolul 322. Efectele nerespectării formei scrise a actului juridic
(1) Nerespectarea formei scrise a actului juridic face să... mai detaliat decadă părţile din dreptul de a cere, în caz de litigiu, proba cu martori pentru dovedirea actului juridic.
(2) Nerespectarea formei scrise a actului juridic atrage nulitatea lui numai în cazul în care acest efect este expres prevăzut de lege sau prin acordul părţilor.

Înaine de a cere careva drepturi, trebuie să demonstraţi că a avut loc încheierea actului juridic.

Servus

05 march 2020