Oprirea procedurii de executare în privința pensiei alimentare pentru copil

05 january 2022 132

Bună ziua. Tatăl copilului meu trebuie sa achite pensie alimentară incepand cu anul 2017. Până la moment nu a achitat nimic. Acuma am ajuns la o înțelegere precum că scriu cerere de oprire a procedurii de executare. Acum, dacă declar că nu am pretenții și solicit oprirea dosarului, pot dupa ceva timp să-l activez sau nu?

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Legal consultant

Bună ziua,
Da aveți tot dreptul să vă adresați la executor judecătoresc pentru a relua procedura de executare în sensul dat.

06 january 2022