Pasi pentru judecata

01 august 2017 306

Salutare! Spuneti-mi, va rog: am dat bani cu imprumut contra unei recipise si xerox la buletin. In recipisa este mentionata suma, termenul de rambursare si semnatura piritului. Spuneti-mi, va rog, cum are loc judecata si ce pasi sa intreprind.

Lawyer comments 14

Iulian Moraru
  • Legal consultant

Bună ziua!

Inițial, ar fi bine să somați împrumutatul solicitând restituirea împrumutului. În caz de refuz sau tăcere, ați putea deja să vă adresați și în justiție.

Astfel,
- cerere de chemare în judecată (art. 166-167 din Codul de Procedură CIvilă al Republicii Moldova), împreună cu anexele de rigoare (inclusiv recipisa, dovada... mai detaliat somării pârâtului, dovada absenței răspunsului sau a refuzului de a restitui împrumutul)
- taxa de stat (care conform regulii generale reprezintă 3% din valoarea acțiunii, adică 3 % din suma împrumutului în cazul d-voastră) IMPORTANT: dovava achitării taxei de stat la fel se anexează la cererea de chemare în judecată.

ATENȚIE: Aveți posibilitatea depunerii cererii atât în ordine de procedură contencioasă obișnuită, cât și în ordine de procedură îm ordonanță (cerere de eliberare a ordonaței judecătorești). În asemenea caz, consecutivitatea acțiunilor este aceeași, cu excepții faptului că taxa de stat urmează a fi achitată înjumătățit în raport cu taxa care ar trebuit achitată în prima situație, adica: 3% din valoarea acțiunii / 2.

Dacă aveți întrebări suplimentare, adresați!

Succese!

02 august 2017
  • Advocate
  • Other violations

Buna ziua!

De asemenea, trebuie să ştiţi că:

1. Aveţi dreptul de a vă adresa în instanţa de judecată în decursul a 3 ani din momentul în care a expirat termenul de rambursare a împrumutului. În caz contrar, piedeţi dreptul de a cere banii înapoi.

2. Cererea de chemare în judecată trebuie... mai detaliat depusă în instanţa de judecată în a cărei rază teritorială îşi are domiciliul persoana datornică.

3. Pe lângă datoria de bază puteţi solicita plata dobânzii de întârziere.

02 august 2017

DAR CE SE INTIMPLA CIND PIRITU NU SE PREZINTA LA JUDECATA 1 2 ??

02 august 2017
Iulian Moraru
  • Legal consultant

Aceste aspecte sunt reglementate la art. 206 din Codul de Procedură CIvilă al Republicii Moldova.
Astfel, regula generală e că instanța examinează cauza în lipsa pârâtului, dacă acesta nu a solicitat amânarea.
Amânarea procesului la cererea pârâtului, de regulă, este posibilă o singură dată.
La solicitarea repetată a amânării, instanța va... mai detaliat emite /adopta încheiere de respingere a cererii de amânare.

02 august 2017

Pai bine se ia decizia in lipsa piritului dar el mie mi dstor cu bani cine imi da mie bani ??

02 august 2017
Iulian Moraru
  • Legal consultant

D-voastă aveți posibilitatea să coordonați cu executorul judecătoresc căruia i s-a transmis hotărârea / decizia spre executare.
Executorul judecătoresc ia toate măsurile pentru executarea efectivă a actului decizional din oficiu (dacă este o obligație legală) sau la cerere (dacă este un drept discreționar al participanților la procesul de executare).

02 august 2017

spunetimi varog daca vati putea ideplini cereria de gemare in judecata si cit costa

02 august 2017
Iulian Moraru
  • Legal consultant

Personal nu aș putea, dar cineva din avocați cu siguranță va accepta invitația d-voastră la ofertă!

02 august 2017

Salutare doresc sa ma consult tatal meu pe timpul URSS a strins acti de la oameni si a procutat tehnica tractor cultivator pritam ete acum tata e la un pas de deces cum as putea transfera actele pe mine si unde sa ma adresez ? lund... mai detaliat incosideratie ca tata nu se mai poate misca

16 august 2017
Iulian Moraru
  • Legal consultant

Tatăl d-voastră poate întocmi un contract de donație a bunurilor respective sau un testament (care va produce efecte doar după decesul tatălui d-voastră).

03 september 2017

Mersi dar unde se face asta si cum as putea optine finca tata e tintuit la pat

03 september 2017
Iulian Moraru
  • Legal consultant

Întocmiti aceste acte prin reprezentant.

03 september 2017

Bine dar vum se face ca tata a strins acti drla omeni acum in cazul cal vinde trebuie sa imbarta cu cei care au dat acti??

03 september 2017
Iulian Moraru
  • Legal consultant

Dacă bunul se află în regim de coproprietate ( proprietate comună pe cote părți), atunci ceilalți coproprietari au dreptul preferențial de preemțiune (adică mai întâi ei trebuie să se expună asupra faptului dacă își doresc sau nu cota parte a tatălui d-voastră).

În orice caz, la decesul tatălui d-voastră,... mai detaliat se deschide moștenirea legală și drepturile trec la d-voastră, soția lui și părinții lui în părți egale (moștenire cu titlu universal) , iar dacă nu este în viață nici soția nici părinții lui, atunci dreptul trece universal la d-voastră.

04 september 2017