Pașii pe care trebuie să-i urmez ca să devin cofondatoare?

27 october 2022 12

Bună ziua. Suntem două surori. Sora este în acte fondatoarea companiei, iar eu o administrez. Profitul îl împărțim în jumătate. Vreau si eu să devin cofondatoare ca să pot arăta proviniența banilor. Ce acte trebuie să pregătesc? Care sunt pașii concreți pe care trebuie să-i urmez? Unde mă adresez? Vă mulțumesc mult pentru răspuns,

Jurist comments 1

Mihail Lavric
  • Advocate trainee

Bună Elena! Pentru ca să deveniți asociat al companiei, este nevoie să încheiați un contract de înstrăinare a părții sociale prin care dvstră achiziționați 50% dacă așa este acordul la care ați convenit.
La moment contractul poate fi încheiat și în formă scrisă fără notar, dar cel mai bine să... mai detaliat vă asigurați că faceți un contract bun din punct de vedere juridic, de aceea vă sugerez să vă adresați la un jurist, fie la notar. După ce, încheiați contractul vă programați la ASP pentru a introduce modificările în Registrul persoanelor juridice, prezentând operatorului contractul respectiv.

28 october 2022