Pensia alimentara a fost retinuta din pensia fostului sot, dar nu stiu unde se afla acesti bani

04 june 2020 70

Buna ziua, stimati juristi. Am fost casatorita si am un copil. Am divortat si am cerut pensie alimentara de la fostul sot, pe care am primit-o cateva luni. Dupa asta, nu am mai insistat, pentru ca am fost amenintata de fostul sot, dar lui i-au fost retinuti bani din pensie (el era fost politist la pensie). Acesti bani sunt pe un cont si nu stiu unde sa-i caut. Am incercat totul si nimeni nu-mi da niciun raspuns. Ma intereseaza cum pot sa aflu in ce banca si cum sa ridic acesti bani. Fostul sot a decedat, dar cateva zile inainte de deces a cerut acordul sa ia el acesti bani, dar nu a reusit. Ce sa fac? Mai pot sa fac ceva? Va rog din suflet, poate cineva sa ma ajute? Va multumesc mult!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Luați legătura cu executorul judecătoresc în gestiunea căruia se află dosarul executoriu de încasarea a pensiei alimentarea deoarece încasare se face de către acesta ulterior o redictioneaza pe contul dvs.

04 june 2020