Privitor la falsificarea trecerii prin concursul de ocupare a funcţiei de conferenţier universitar (UTM) şi concedierea forţată din cadrul acestei universităţi conform art.82.f CM RM

04 july 2017 60

Buna ziua! Fiind profesor cu stagiu de 24 ani in cadrul catedrei Electroenergetica, U.T.M., pe parcursul ultimilor 5 ani am editat patru manuale recenzate de mai multi specialisti din universitati de peste hotare. În schimb, pentru a fi promovate in cadrul UTM, sef.catedrei, decanul şi prim-prorectorul U.T.M. au insistat sa fie luati ca coautori. Eu refuzand acest lucru, am fost terorizat pe parcursul acestor ani 2010-2017, prin cele mai perverse metode de mobbibg, bossing. Impotriva mea a fost folosit Codul Muncii şi a Regulamentul HG nr.854 "cu privire la ocuparea funcţiilor didactice prin concurs" a candidaţilor la postul de conferenţiar la catedra Electroenergetica, impunand din timp membrii catedrei şi apoi membrii senatului să voteze contra candidaturii mele. În rezultat eu n-am fost ales prin concurs, i-ar contractul de muncă a fost reziliat, fiind concediat forţat din cadrul U.T.M. Sarcina mea în continuare a fost repartizată la persoane care nu deţin titlul de doctor în ştiinţe tehnice, nu au gradul de conferenţiar universitar. Adresându-mă în instanţa de judecată, s.Buicani, instanţa nu mi-a făcut dreptate, dar a respins integral cererea mea de anulare a rezultatelor concursului şi a ordinului privind încetarea contractului individual de muncă şi încasarea salariului pentru absenţa forţată de la muncă. Astfel, instanţa de judecată a susţinut persoanele implicate în acţiunile de falsificare a concursului şi a demiterii mele forţate din cadrul U.T.M. mergând pe o cale greşită de analiză nu a conţinutului concursului (rezultatele obţinute în cei 5 ani de activitate - care constituie mai mult decât pentru o faculate întreagă - editarea a 4 manuale, publicarea a 16 articole ştinnţifice şi participarea la conferinţe şi mese rotunde de peste hotare, câştigarea prin concurs a unei stagieri în S.U.A, etc.- toate aceste momente nu au fost luate în vedere, dar s-a mers pe procedura de analiză superficială a articolelor CM şi Regulamenzului HG nr.854 de alegere prin concurs). S-a creat impresia că partea implicată, U.T.M. a plătit mită pentru a obţine decizia judecăţii care o doreşte - de concediere forţată a mea în baza falsificării concursului. Cum de procedat mai departe şi care sunt şansele de a obţine la Apel o altă decizie?

Lawyer comments 2

Călin Bobeică
  • Advocate

Daca doriti , ma puteti telefona, apropia cu toate actele pentru a studia mai minutios materialele dosarului , probele si alte circumstante , pentru a va putea oferi o consultatie (gratuita) deoarece in speta caracterizata urmeaza de inteles despre ce fel de analiza a continutului concursului merge vorba , si... mai detaliat daca au sau nu relevanta rezultatele obtinute de dstra in raport cu concursul mentionat !

04 july 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Buna ziua! Aveti nevoie de o Cerere de Apel puternica, pentru ca sa rasturnati solutia primei instante. Fiti atent sa nu depasiti termenul de 30 de zile de la pronuntare pentru a declara apel. Pentru a fi consiliat eficient, este nevoie de discutat in particular despre circumstantele cazului.

05 july 2017