Renuntare la cota-parte din imobil

13 september 2022 32

Buna! Sunt co-proprietar al unui imobil, impreuna cu alte 3 persoane. Care ar fi cea mai simpla procedura de renuntare de la cota-parte care imi apartine? Ce acte sunt necesare? Mersi anticipat!

Jurist comments 1

Mihail Lavric
  • Advocate trainee

Bună, vă adresați la notar să vă perfecteze un contract de donație în favoarea persoanei căreia doriți să cedați cota parte din imobil pe care o dețineți. După aceasta se merge la ASP pentru înregistrarea contractului și transcrierea modificărilor în Registrul Bunurilor Imobile.

14 september 2022