Rezerva succesoriala

01 june 2017 37

Sunt mostenitor rezervatar. De catre tata ce a decedat recent, cu cițiva ani in urma a fost donat un imobil din patrimoniul sau unei terte persoane. Întrebarea este: La calcularea rezervei succesoriale va fi inclus în masa sucesoriala imobilul donat?

Jurist comments 1

Download discussion
Viorica Chirnicinii
  • Paralegal
  • Civil law
  • Labour law
  • Family law

Buna ziua. Dreptul moştenitorilor rezervatari asupra rezervei se naşte la data deschiderii succesiunii (art. 1506 Cod civil), adica calcularea rezervei succesorale se face din bunurile ce se detin la data deschiderii mostenirii (data decesului). O zi buna.

02 june 2017