Rezolutiunea contractului de vanzare-cumparare a bunului viitor

06 march 2020 147

Reclamanta S.C., societate comercială, a formulat o acţiune în instanţa de judecată prin care a solicitat să se constate că notificarea de rezoluţiune a contractului este abuzivă, nu produce efecte juridice şi să fie obligată pârâta A.B. la efectuarea plăţilor conform graficului stabilit.
La examinarea cauzei instanţa, a constatat că pe 1 martie 2019 între A.B. şi S.C. a fost încheiat un contract de vânzare-cumpărare a unui imobil în curs de construcţie, prin care S.C. şi-a asumat obligaţia de a construi şi a transmite în proprietatea lui A.B. un apartament la preţul de 80.000 euro, respectivul imobil urmând a fi dat în exploatare la data de 1 septembrie 2021, iar conform anexei la contract, A.B. urma să achite preţul în rate trimestriale egale până la data de 1 septembrie 2021.
La data de 10 martie 2019, A.B. a observat că lucrările de construcţie au fost sistate, S.C. motivând că sistarea a intervenit ca urmare a unui litigiu judiciar prin care s-a aplicat sechestru asupra conturilor sale bancare şi, în consecinţă, nu poate efectua plăţi furnizorilor de materiale şi lucrări. În situaţia creată A.B. a informat S.C. că nu va achita ratele până la reluarea lucrărilor de construcţie şi revenirea la graficul stabilit.

Jurist comments 2

Alexandru Lungu
  • Advocate

Care este întrebarea pînă la urmă?
Ce aveți in vedere prin "la examinarea cauzei instanța a constatat?" a pronunțat deja o hotărîre? Cauza se examinează în continuare?

Nu cred că instanța va admite o astfel de acțiune de constatare a notificării drept abuzive.
Dacă lucrările nu se execută în modul corespunzător,... mai detaliat prin notificare se declara rezoluțiunea contractului și restituirea sumelor ahitate cu adresarea in judecată după caz.

06 march 2020
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Intrebarea nu e simpla.
Raspunsul depinde de mai multe variabile.
Raspunsul simplu este ca cumparatorul nu poate pretinde rezolutiunea pentru simplul temei ca lucrarile au fost sistate pentru o perioada scurta, cu exceptia cazului cind impotriva vanzarorului este intentata procedura de insolvabilitate sau exista alte temeiuri rezonabile care... mai detaliat indica la incapacitatea vanzatorului de a finisa constructia (de ex o hotarire definitiva de incasare de la vinzator a unor sume importante).
In rest, litigii curente si neinsemnate, si/sau sistarea temporara a lucrarilor, nu este temei de rezolutiune atita timp cit vinzatorul va respecta data finala de dare in exploatare.
Ateageti atentia si asupra faptului ca contractului dvs i se aplica noile prevederi din Codul Civil (art. 1171-1176). Contractul poate fi rezolutionat sau anulat si pe alte temeiuri.

06 march 2020