Schimbarea numelui de familie

01 december 2018 92

Buna! Eu şi viitorul meu soț am depus ambii dosarele pentru redobandirea cetățeniei române acum un an. Respectiv ambii cu familii diferite, adica nu aveam nici o legatura de rudenie, acuma dorim sa ne inregistram căsătoria, sa obtinem certificat de casatorie si eu o sa iau familia lui. Spuneti-mi, va rog, daca poate influenta cumva faptul ca am trecut in familia sotului si sunt deja casatorita.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Nu este o problemă schimbarea de nume, ulterior, urmează să inregistrați și transcrieți certificatul de căsătorie, facînd modificarile de rigoare

02 december 2018