Seful organizatiei de stat unde sunt angajat ma impune sa scriu cerere de eliberare din serviciu

07 april 2020 146

Buna ziua. Din data de 02.01.2020 sunt angajat intr-o organizatie de stat din Chisinau, av\nd incheiat contract de muncă pe o perioada nedeterminata care înclude 3 luni perioada de proba. In data de 06.04.2020, am fost inștiințat verbal de către șef că trebuie sa scriu cerere de eliberare din serviciu.
1. E corect sa fiu impus sa demisionez in situatia de urgenta creata de pandemie?
2. Am fost impus sa semnez cerere de demisie din propria initiativa, dar pentru ca nu sunt de acord, nu am semnat-o. Care ar fi consecintele nesemnarii acestei cereri?
3. Sunt in drept sa declar la protectia muncii aceasta situatie?
Multumesc.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Bună ziua Sergiu,

Vă atașez linkul de mai jos:
https://yavo.md/rom/raspunsuri/v/eliberare-fortata-din-serviciu

Suplimentar, trebuie să vă adresați la inspecția muncii pentru că este o încălcare a legislației.

07 april 2020