Soția a fost amendata la serviciu pe nedreptate

04 august 2021 31

Soția a lucrat în calitate de barista într-un chioșc din centru capitalei. Administratorul a amendat-o, fiindcă nu s-a prezentat la serviciu, motivul fiind o intoxicație acuta. Avem și certificat medical pentru perioada în care ea a lipsit. Ce putem face?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
pentru început să înaintați o cerere cu solicitarea de a fi anulată sancțiunea și să enunțați probele și situația de fapt.
Dacă nu se soldează cu efect, puteți contesta ordinul de sancționare în judecată sau depune o sesizare la inspectoratul muncii pentru a verifica temeinicia acțiunilor angajatorului.

04 august 2021