Suspendarea condiţionată a executării pedepsei

04 august 2022 45

Bună ziua. Unei persoane i-a fost stabilită pedeapsa cu închisoare pe termen de 1 an, cu executarea pedepsei în penitenciar de tip semiînchis. Totodată, i-a fost suspendă condiţionat executarea pedepsei cu stabilirea unei perioade de probaţiune de 1 an, cu obligarea acesteia ca în perioada de probaţiune să nu-şi schimbe domiciliul şi/sau reşedinţa fără consimţământul organului competent. Persoana vizată este angajată, presupun că în baza unui contract individual de muncă, peste hotarele ţării. În acest caz, persoana e obligată pe durata acestui an să se afle în RM, sau poate activa în continuare peste hotare?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Victoria, un lucru nu înțelegi, persoana e condamnat 1 pe 1, iar tu pomenești de un contract de muncă. El trebuie să ducă tratative cu organele competente pentru ai permite să plece după hotarele țării, dacă o să-i permită atuncea el poate pleca.

04 august 2022
  • Legal consultant

Domnul Mihai, persoana deja se afla peste hotarele ţării, având deja un contract individual de muncă încheiat cu un angajator acolo, în momentul în care instanţa de judecată din RM a emis hotărârea.

08 august 2022