Traversarea frontierei cu un minor

15 september 2022 158

Bună ziua! Eu cu copilul dorim să călătorim din Belgia în Moldova si invers. Ambii deținem pașapoarte românești, copilul este nascut în Belgia și are domiciliul în Romania. Eu - mama - am viză de reședință în Belgia. Este necesară o procura din partea tatălui pentru această călătorie?

Jurist comments 1

Mihail Lavric
  • Advocate trainee

Bună, legislația diferă de la stat la stat, din acest motiv, dacă călătoriți cu avionul direct spre Repubica Moldova, atunci nu veți avea nevoie de acordul tatălui pentru călătorie.
În cazul în care, mergeți prin România, veți avea nevoie de o procură legalizată la notar pentru a merge în călătorie cu... mai detaliat copilul. Ce ține de legislația Belgiei, nu pot să vă comunic.
În orice caz, vă sugerez să cereți de la tatăl copilului să vă elibereze o procură.

16 september 2022