Va trebui sa suport costurile aferente executarii silite a datoriei?

09 september 2022 50

Buna ziua. Am primit o scrisoare de la o companie de colectori de datorii prin care mi se cere sa achit o datoria de 750 lei. In aceasta scrisoare ma atentioneaza ca daca nu achit aceasta suma în termen de 5 zile, vor cere incasarea silita a datoriei prin instanta de judecata, dupa care va mai trebui sa achit: taxa de stat 270 lei, serviciile avocatului 1.500 lei, costuri de executare 1.500 lei, precum si dobanda de intarziere în cadrul procedurii de executare silita. Costurile de executare şi ale onorariul executorului judecatoresc vor fi la fel incasate din contul meu. Într-adevar va trebui sa achit toate aceste costuri sau compania de colectare le va achita şi încearca doar sa ma sperie?

Jurist comments 1

Mihail Lavric
  • Advocate trainee

Bună, compania de colectori are dreptate, veți putea fi obligat să suportați și cheltuielile aferente executării silite, din acest motiv se oferă inițial posibilitatea să fie executată benevol datoria.

10 september 2022