Vanzarea unui teren cu 4 coproprietari

15 may 2021 28

Buna ziua. Un teren in intravilan este detinut de catre 4 coproprietari. Unul dintre ei nu accepta vanzarea terenului, dar restul 3 proprietari doresc acest lucru. Ce este de facut? Este valabil art. 658 alin. (2) din Codul civil ”înstrăinarea sau ipotecarea se poate realiza dacă există o majoritate de două treimi din numărul coproprietarilor”? Multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Articolul enunțat relateazà de cazurile de superficie si nu se aplicà speței, ați rupt din context fraza, ține de alt subiect.
În cazul dumneavoastră e posibil de soluționat doar prin intermediul instanței de judecată dacă este lipsă acordul unuia dintre coproprietari.
Astfel, puteți opta pentru scoaterea bunului la vinzare la licitație, încetarea... mai detaliat dreptului de proprietate prin răscumpărarea cotei celui care refuză colaborarea.
La caz, cheltuielile urmează a fi incasate din contul celui ce refuză sa coopereze.

Posibil și demararea procedurii de vinzare a cotelor parți din bun, astfel urmează să țineți cont de dreptul de preempțiune, totodată e cazul ca cotele parți să fie expres determinate.

16 may 2021