Excluderea executorului judecătoresc

14 мая 2020 160

Bună ziua! Spuneți-mi, vă rog, în caz de divorț, cum poate fi exclusa intermedierea executorului judecătoresc la achitarea pensiei alimentare pentru copii? Poate fi achitata direct și nu în contul executorului? Mulțumesc anticipat!

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna ziua Lilian,

Pensia alimentara se achita prin intermediul executorului, pentru ca se face in baza unui titlu executoriu.

Mai multe detalii găsiți la linkul de mai jos:

https://yavo.md/rus/raspunsuri/v/cum-sa-primesc-pensia-alimentara-lunar-fara-sa-deranjez-executorul-judecatoresc

15 мая 2020
Cristian Papanaga
  • Адвокат

„Intermedierea” executorului poate fi exclusă, după cum urmează:

1. Fără a fi intentat un proces în instanța de judecată - se încheie un contract privind plata pensiei de întreținere. Se întocmeşte în scris şi se autentifică notarial. (Articolele 92 – 96 din Codul Familiei). https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=112685&lang=ro#

2. Este o hotărâre a instanței privind... mai detaliat încasarea pensiei de întreținere. Creditorul renunță la executare. Dacă există un document executoriu privind plata pensiei de întreținere, creditorul poate retrage documentul executoriu şi procedura de executare va fi încheiată (executorul va fi exclus). Iar prezentarea ulterioară a documentului executoriu spre executare va permite încasarea pensiei de întreţinere de la data prezentării documentului executoriu. (Articolele 4, 114 ș.a. din Codul de Executare)

3. Este o hotărâre a instanței privind încasarea pensiei de întreținere. Totuși, creditorul şi debitorul au încheiat o tranzacţie după ce a fost intentată procedura de executare. Ceea ce trage după sine – încetarea procedurii de executare. (Articolul 62 din Codul de Executare)

Codul de Executare https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=110196&lang=ro

15 мая 2020