Avem citeva credite si am vrea sa stim ce putem face mai departe?

11 october 2018 183

Buna ziua. Eu si viitorul sot avem cate 3 credite de la organizatii de microfinantare si nu le-am achitat deja de jumatate de ani (toate creditele impreuna ajung la 50-70 mii lei, exact nu stiu, deoarece cresc procente). Am venit peste hotare pentru a le intoarce, dar si aici avem probleme din motiv ca suntem pentru prima data plecati la munca si e mai greu. Ei ne-au sunat, am vorbit cu ei si le-am spus ca o sa achitam, dar mai tarziu. Ne-au amenintat ca vor merge la parinti acasa, ca vom fi inchisi cum intram in tara. Va rog mult, spuneti-ne care sunt urmarile, ce trebuie sa facem in acest caz?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Bina ziua,
În caz de neachitare, nu puteți fi sancționați cu închisoarea, vi se pot aplica interdicții de părăsi țara sau sechestru pe bunurile ce vă aparțin cu ulterioara vînzare forță.
Părinți nu au nici o atribuție, nu pot purta răspundere pentru acțiunile voastre.

Vedeți raspunsuri asrmănătoare mai jos:
https://yavo.md/rom/raspunsuri/v/neachitarea-creditelor

https://yavo.md/rom/raspunsuri/v/amenda-inchisoare-sau-lipsirea-de-bunuri

11 october 2018