Drepturile tatalui in relatie de concubinaj

25 march 2018 314

Am un copil in urma unei casnicii neinregistrate. Cu mama copilului suntem in relatii nu prea bune, de asta imi vad feciorul foarte far. Care sunt drepturile mele asupra copilului in ceea ce tine de timpul petrecut impreuna? Multumesc!

Jurist comments 3

Iulia Furtuna
  • Advocate

Mircea, părinţii au drepturi şi obligaţii egale faţă de copii, indiferent de faptul dacă copiii sînt născuţi în căsătorie sau în afara ei, dacă locuiesc împreună cu părinţii sau separat. Vedeti Capitolul 11 (in special art. 64) din Codul familiei: http://lex.justice.md/md/286119/

25 march 2018
Mircea  Lates

Mai este o problema la mijloc nu sunt indicat ca tata in adeverinta copilului. De oarece nu stiam ca se paote de facut acest lucru ne find inscrisi cu mama copilului planuiam sa o facem la intoarcerea in tara . Eu cred ca mai intii trebue sa dobindesc paternitatea... mai detaliat care este procedura. Multumesc.

29 march 2018
Iulia Furtuna
  • Advocate
29 march 2018