O sancțiune disciplinară poate fi stabilită pe un termen mai mic de un an?

30 april 2020 23

Conform CM RM, termenul de validitate a sancţiunii disciplinare nu poate depăşi un an din ziua aplicării, dar este în drept angajatorul să aplice o sancțiune disciplinara pe un termen mai mic de un an? Spre exemplu 2 sau 3 luni?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Da, sanctiunea poate fi aplicata pe o perioada de puna la un an.
Sanctiunea se va stinge dupa expirarea termenului pentru care a fost aplicata. Daca se aplica pe 2 luni, la expirarea termenului de 2 luni - se va considera ca nu i-a fost aplicata sanctiune,... mai detaliat daca nu va comite alte incalcari in aceasta perioada.

30 april 2020